Nisan 2020-ICT Media / Otobüs ve Marketlerde Koronavirüs Güvenliği Yapay Zeka İle Sağlanacak

Nisan 2020-ICT Media

Otobüslerde ve marketlerde koronavirüs güvenliği yapay zekâ ile sağlanacak

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs önlemlerine ilişkin yayınlanan genelgeyle birlikte toplu taşımada ve marketlerde yeni düzenlemeler getirildi. Genelgeye göre otobüsler artık yolcu kapasitesinin %50’si kadar yolcu taşıyabilecekken marketler ise toplam metre kare sayısının %10’u kadar müşteriye aynı anda hizmet verebilecekler. Koronavirüs ile mücadelede önemli bir adım olarak kabul edilen bu karara, yapay zekâ, makine öğrenimi ve derin öğrenmeye dayalı görüntü işleme çözümleri sunan Türk Ar-Ge şirketi Ayvos, geliştirdiği yapay zekâ tabanlı yazılımlarla yüksek katma değer sağlıyor. Yenilikçi şirket, yazılımları aracılığıyla otobüslerde halihazırda kurulu olan GSM uyumlu alt yapıdan faydalanarak yolcu sayısını otomatik olarak kontrol edip gerekli birimleri bilgilendirebiliyor. Ayvos’un geliştirdiği yazılım yine herhangi bir ek donanıma ihtiyaç duymadan market ve mağaza içerisindeki kişi sayımını da yapabiliyor. Salgını önlemek amacıyla yeni düzenlemelerin çok önemli olduğunun altını çizen Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül düzenlemelerin kontrolünün sağlanmasının da bir o kadar önemli olduğunu ifade ederek yazılımlarıyla getirilen yeni kuralların en iyi şekilde uygulanmasına destek olmak istediklerini belirtti.

Toplum sağlığı için alınan kararların etkin biçimde uygulamasının salgının yayılmadan durdurulması noktasındaki önemine dikkat çeken Eray Hangül, “İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bu karar koronavirüs ile mücadele kapsamında çok önemli bir adım ancak atılan adımlar kadar bu adımların sıkı kontrol edilmesi de kritik. Ayvos olarak yazılımımız ile herhangi bir ek maliyete gerek olmadan bu kararların kontrolünü en iyi şekilde sağlayabiliyoruz. Bulut tabanlı yaklaşımımız ile otobüslerde, marketlerde ve şirketlerde gerekli sayım ve ölçümleri yaparak otomatik uyarılar iletebiliyoruz. Bu sayede toplum sağlığı için bugünlerde dikkat edilmesi gereken sayım ve kontrol işlemini ek bir efor sarf etmeden yapabiliyoruz. Marketlerde sunduğumuz çözümde, yazılımın personelleri tanıması sağlanarak çalışanları sayım dışında bırakabiliyor ve yanlış sayımların önüne geçebiliyoruz.

Otobüslerde inen yolcu sayısını da hesaplayarak yolcu sayısının aşıldığı durumlarda net sayı hakkında şoförü ve ilgili sorumluları bilgilendirebiliyoruz. Şirketler tarafında ise çalışanlarının ateş seviyelerinin giriş ve çıkışlarda yapay zekalı kamera sistemiyle temassız bir biçimde ölçerek şirket içi önlemlerin arttırılmasını sağlayabiliyoruz. En önemlisi ise bunların hepsini karantina günlerinden geçtiğimiz şu günlerde herhangi bir saha operasyonuna gerek olmadan yapabiliyor olmamız. Sağlığın ön planda olduğu bu aşamada ekonomik olarak fazla yük getirmeden bazı konulara destek vermek çok önemli ve biz de Ayvos olarak geliştirdiğimiz çözümlerle bu konuya destek olmak istiyoruz.” dedi.

Haber Linki