Eylül 2019-CyberMag / Okullar ve Öğrenciler Akıllı Kameralar Ile Güvende

Eylül 2019-CyberMag

Yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenmeye dayalı görüntü işleme çözümleri sunan Türk Ar-Ge şirketi Ayvos, geliştirdiği yapay zekaya dayalı yazılımlarla okullar ve diğer eğitim alanlarındaki güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkarıyor. Yenilikçi yazılım şirketi, geliştirdiği ileri teknolojili GETS ürünü ile okullardaki kameraları akıllandırarak elde edilen görüntülerdeki tehlikeli durumları, eğitim alanına izinsiz giriş-çıkışları ve izinli girişlerde de okul içi kişi takibini yapıp şüpheli durumları gerekli birimlere bildiriyor.

Geliştirdiği bu teknoloji ile gençlerimizi ve çocuklarımızı okul içerisi ve çevresinde yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı korumayı hedefleyen Ayvos, ayrıca prototipini ortaya koyduğu bir diğer ürünü ile servislerde çocuk unutma vakalarının önüne geçmek istiyor. Henüz geliştirilme aşamasında olan ürün, okul servislerine yerleştirilen kameralara entegre edilerek servise binen kişi sayısının hesaplanarak herhangi bir unutma vakasında yetkili kişiyi bilgilendirebiliyor. Ayvos Kurucusu ve CEO’su Eray Hangül, her yıl okullarda ve çevresinde birçok olumsuz olayın yaşandığının ve bu olayların birçoğundan haberimiz dahi olmadığının altını çizerek, yazılımları sayesinde eğitim alanlarını daha güvenli yerler haline getirmek istediklerini belirtiyor.

Yeni eğitim öğretim yılının açılmasıyla birlikte milyonlarca öğrenci okullarına başladı ancak öğrenciler okullarda ve okul çevresinde birçok tehlikeli ve olumsuz durumla karşı karşıya kalabiliyor. Dijitalleşen dünyada artık onları koruyabilmek için standart güvenlik önlemleri yeterli olmuyor. Yapay zeka, nesnelerin interneti ve görüntü işleme teknolojileri gibi teknolojiler güvenlik önlemlerini arttırarak bu sorunlara çözüm olmaya çalışıyor. Bu alanda yapay zeka ve görüntü işleme teknolojileri temelli yazılımları ile Türk yazılım şirketi Ayvos, hali hazırda var olan güvenlik kameralarını akıllandırarak birçok sektörde güvenlik önlemlerini arttırıyor. Ar-Ge şirketi, GETS ismini verdiği görüntü işleme odaklı yazılımı ile kameraların kaydettiği görüntüleri anlık olarak işleyerek, istenmeyen durumlarda gerekli bildirimleri iletebiliyor. Okul ve okul çevresinde güvenlik önlemlerini arttırarak güvenli bir eğitim süreci oluşturmak istediklerini belirten şirketin ayrıca öğrencilerin her gün ulaşım için kullandığı servisler için de geliştirilme aşamasında olan bir ürünü bulunuyor. Bu ürün ile birlikte son dönemde sıkça rastlanan öğrencilerin servislerde unutulması gibi durumların önüne geçerek öğrencilerin sadece eğitim saatlerinde değil okul yolunda da güvenliğini sağlamayı hedefliyor.

Öğrenciler okul içi ve çevresindeki tehlikelere karşı koruma altında!

Her gün okullara binlerce kişinin girip çıktığını ve bunların kontrolünün oldukça güç olduğunun altını çizen ve okul çevresinde şüpheli olayların takibinin zorluğunu belirten Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül, “Okullarımızın güvenliğini sağlamak gençlerimizin geleceği için oldukça büyük önem arz ediyor. Güvenlik görevlileri ve standart kameralar artık yeterli olmuyor çünkü tam anlamıyla güvenliği sağlayabilmek için bütün gün mesai harcanarak kameralardan gelen kayıtların sürekli izlenmesi gerekiyor ve insan gücüyle maalesef bu mümkün olmuyor. Bu noktada okullardaki güvenlik görevlilerini desteklemek amacıyla geliştirdiğimiz GETS ürünümüzü güvenlik kameralarına entegre ederek kayıtların 7/24 takip edilmesine olanak sağlıyoruz. Yapay zeka tarafından akıllandırdığımız yazılımımız güvenlik kameralarından gelen binlerce saatlik görüntüyü anlık olarak işleyerek, okul arazisine öğrencilerin ve 3. şahısların izinsiz giriş-çıkışları, okul çevresindeki şüpheli araçlar ve öğrencilere tehlike oluşturabilecek durumlarda gereken bildirimleri okul güvenliğine iletebiliyor. Bu durumlara ek olarak izinli girişlerde, giriş yapan kişilerin okul içi takibi sağlanarak, okul içerisinde okula girmeden önce belirttikleri amaç doğrultusunda hareket edip etmedikleri saptanarak olası tehlikelerin önüne geçilebiliyor. GETS, GSM modem üzerinden kameraların merkezimize erişmesini sağlayarak istenmeyen durumlarda anlık fotoğrafları otomatik bir biçimde merkezimize iletiyor. Merkezimiz gelen fotoğraflardaki nesneyi otomatik olarak tanıyarak anında SMS ve e-posta yoluyla gereken birimlere alarm veriyor. Bu sayede okul içi ve çevresindeki tehlikeli veya şüpheli durumlara karşı anında haberdar olunması sağlanıyor” dedi.

Birçok sektörde kameralarla yapay zekayı buluşturuyor

Ayvos’un geliştirdiği GETS ve diğer yazılımlar istenilen sektörde herhangi bir ekstra donanımsal maliyete gerek olmadan marka veya model ayırt etmeksizin hali hazırda yer alan kameralara entegre edilerek kullanılabiliyor. Müşteri isteklerine göre optimize edilen kameralar özellikle, depo, ambar, maden sahası, marina, fabrika vb. alanlarda istenmeyen araç, insan veya hayvan varlığında ilgili birimleri uyararak güvenlik önlemlerini büyük ölçüde arttırıyor.

Haber Linki